Top level only

Sunday Open House schedule

Demonstration, free workshop and teachers’ presences

Sunday September 10:
3rd floor 10-11:30 am: Jacqueline Kortright teachers Tai Chi
Jacqueline teaches Tai Chi Chuan and Chi Kung on Sunday and Monday 10 to 11:30 am

Office 1-6 pm: Questions & Answers from Luc Bihan (owner of LucSculpture and guide) 

Sculpture studio 1-6 pm : free clay sculpture for kids and adults

Artists present: Carolyn Pack 1 to 6 pm (Painting for all levels)

3rd floor 1 to 1:45 pm : Qi Gong WS with Pei Fang
Pei Fang teaches Qi Gong on Wednesday from  7:15 to 8:30 pm and reflexology by appointment

Pottery studio 1-2 pm: Pottery demonstration on the wheel with Lisa Young Chow
Lisa teaches  Pottery  on Tuesday from 12 to 3 pm & kids Pottery on Thursday after School 4 to 5:30 pm

Gallery 1-2 pm: Mini- Water Mandalas with Christine Pensa
Christine teachers Explore the visual language of YOUR soul on Thursday 9:30 to 11:30 am 

Sculpture studio 1-3 pmKids Craft & Sewing with Mihoko Maeno-McGrath
Miho teaches  After School Craft & Sewing on Monday 4 to 5:30 pm

Gallery 1-3 pm: Fibre Art demonstration with Afsaneh Vollmer
Afsaneh teachers Fibre Art on Thursday afternoon from 12:30 to 3 pm & Primitive Art on Saturday from 9:30 to 12 pm 

Gallery 1-4 pm : Soft pastel portraiture with Gary Smith
Gary Smith teaches Portraiture curriculum on Tuesday 6:30 to 9:30 pm, and soft pastel workshops in January

3rd floor 2-5 pm : Crystal Meditation with Diane Young
Diane is practitioner in Reiki and an Energy Worker at LucSculpture on Monday, Tuesday, Wednesday and Thursday evening

3rd floor 2:30-6 pm : Mandala colouring with Grace Chiu
Grace is Art Therapist and practice on Friday and Saturday at Yuri’s Village

Sculpture studio 3:30-5:30 pmKids Painting and mixed media : Inspiration Miro & Bubuffet: découpage, assemblage, coloriage avec crayons with Christine Tatilon
Christine teaches  After School Pottery on Monday & Tuesday and  Painting and Mixed Media on Wednesday